05

מה ילדיכם עושים עכשיו???

סביר להניח שהם יושבים מול איזשהו מסך – טלוויזיה, מחשב, אייפוד, אייפד או אייפון. אם הם מניעים איזה איבר במרץ, הרי זה את אצבעות הידיים. מונחים כמו "הקלדה", "זפזופ" ו”סימוס" שלא היו קיימים במהדורת שנות ה-80. הסכנות שבחוץ, העבודה של ההורים והשפע האדיר של מסכים ותכנים דחקו הצידה את משחקי החוץ הקלאסיים והפעילים כמו הקלאס, החבל והמחבואים.

אולי לא תצטרכו ביסוס מדעי לכך,

אבל מחקר שנערך ב-2010 בארצות הברית מצא שילדי אמריקה מבלים כמעט שמונה שעות ביום בצפייה בטלוויזיה, במשחקי וידיאו ובגלישה באינטרנט.

מסקר של ארגון הבריאות העולמי שנערך בשנים 2005־2006 ופורסם ב-2008, עולה שאנחנו לא נמצאים הרבה מאחור, ולמעשה מהמובילים בעולם אם מסתכלים על שיעור בני הנוער הישראלים המבלים יותר משעתיים ביום מול הטלוויזיה ומשתמשים במחשב למשחק, לגלישה וללמידה.

המקום המרכזי שתפסו המכשירים הטכנולוגיים בחיי הילדים, והעובדה שרובם כרוכים בישיבה, הובילו לירידה בכמות הקלוריות הממוצעת שהדור הנוכחי שורף, והתוצאה ידועה לכולנו. "השמנה", מסביר ד"ר גל דובנוב-רז, מנהל מרפאת ספורט ותזונה בבית החולים ספרא לילדים בתל השומר, "נובעת מחוסר איזון בין כמות הקלוריות שנכנסת לגוף לזו שיוצאת ממנו".

לצד העובדה שהילדים כיום כנראה אוכלים יותר, הם גם הרבה יותר נייחים. לא רק שהם עושים פחות ספורט (כדורגל, כדורסל), הם פחות ניידים באופן כללי. אם בעבר הלכו הילדים לבית הספר, רכבו על אופניים לתנועת הנוער וירדו לשחק בכדור או בגוגואים, היום הם מוסעים לבית הספר ולקניון וחוזרים הביתה לשבת מול הפייסבוק. בסופו של דבר הכל מתורגם למאזן אנרגיה".

אז….  מה לדעתך אפשר לעשות ???